Lessons of Leopolis

Lessons of Leopolis

przez
641 641 people viewed this event.

Lessons of Leopolis, czyli młodzi Polacy i Ukraińcy odkrywają wspólną historię!

W sierpniu tego roku, w środku wakacji, we Lwowie spotkały się dwie grupy studentów: polskich i ukraińskich aby wspólnie odkrywać wspaniałe miasto Leopolis, i poznając się uczyć się od siebie naszej wspólnej, ale też odmiennej historii, budować zaufanie, nawiązać przyjaźnie. Projekt został przygotowany przez młodzież studencką z dwóch organizacji partnerskich Fundacji Instytut Europejski (Polska) oraz NGO Non-formal education for youth (Ukraina) na kanwie poprzedniej udanej współpracy przy projektach “W młodości siła!” i „Voice of Youth”. Członkowie naszych organizacji, którzy znają się z poprzednich wymian i wielokrotnie mieli okazję ze sobą rozmawiać zaproponowali aby tym razem podjąć tematykę wspólnej przeszłości i dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy oraz na tej podstawie przeprowadzić wymianę młodzieży poświęconą po części historii, a po części kwestiom porozumienia międzykulturowego i współczesnej współpracy wśród młodzieży z obu krajów. Celem projektu Lessons of Leopolis było zwiększenie u młodych Polaków i Ukraińców wiedzy historycznej na temat najnowszej historii obu naszych krajów poprzez pokazanie blasków i cieni wspólnej historii na przykładzie Lwowa jako miasta wielu kultur i przebogatej historii. Realizując projekt chcieliśmy także zwiększyć u uczestników z obu krajów wartości empatii i otwartości na kultury obydwu naszych krajów, w duchu porozumienia międzykulturowego, przyjaźni i tolerancji. W rzeczywistości bowiem, w ocenie obu naszych organizacji, naprzemienna wiedza młodych ludzi na temat niedawnej i najnowszej historii Polski i Ukrainy wciąż jest niewielka, a tematów historycznych unika się – niesłusznie sądząc, że swoiste pole minowe jakim jest historia Europy Środkowej może pogorszyć, a nie polepszyć stosunki między młodzieżą z obydwu krajów.

Głównym tematem projektu była niedawna i najnowsza historii Polski i Ukrainy pokazana na przykładzie Lwowa – miasta bogatej przeszłości i współistnienia wielu kultur. Znajduje to swoje odbicie w tytule projektu: The lessons of Leopolis. Nie chcąc wybierać pomiędzy Lvivem a Lwowem użyliśmy wersji łacińskiej nazwy miasta – Leopolis. Miało to na celu pokazanie, że pomiędzy sporami o to czy Lwów jest polski, czy ukraiński jest jeszcze do odkrycia cała wielka historia tego miejsca, a w tym tradycja wielu społeczności żyjących w regionie Europy Środkowej. Projekt nasz był zatem świeżym spojrzeniem na historię, którą wielu z młodych ludzi zna, ale wyłącznie w jednym wymiarze, narracji narodowej, państwowej.

Poruszając problematykę historyczną młodzi ludzie odkrywali bardziej i mniej znane, fascynujące fakty z przeszłości Polaków i Ukraińców, dla których Leopolis był domem przez wiele wiele lat w XX wieku. Zadanie jakie sobie postawiliśmy było ambitne, ponieważ nie brak w historii naszych narodów także i elementów tragicznych, nacjonalizmów, niechęci, przemilczania, a nierzadko fałszowania historii. Było warto. Najważniejsza lekcja, którą wyciągnęliśmy z tego projektu to ta, że historia nie jest nigdy wyłącznie historią narodów, ale jest przede wszystkim historią ludzi, których losy są bardzo różne, często niejednoznaczne; oraz, ta, że wspólnym łącznikiem historii Polski i Ukrainy może być pewien szczególny region na naszym kontynencie, zwany Europą Środkową (Europą Środkowo-Wschodnią).

W projekcie wzięli udział młodzi ludzie, studenci z różnych miast i ośrodków akademickich w Polsce i na Ukrainie, którzy już teraz myślą o jego kontynuacji, tym razem we Wrocławiu.

FOTORELACJA Z WYDARZENIA


[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=aBgwNKm3MTA[/embedyt]


[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=NuP3kT-8QSc[/embedyt]


[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=W6j3lTYmTKU[/embedyt]

Event registration closed.
 

Data wydarzenia

05-08-2021 to
12-08-2021
 

Data Zakończenia Rejestracji

01-08-2021
 

Lokalizacja

Podziel się z przyjaciółmi

pl_PLPolish