O projekcie
Głównym celem projektu było zainicjowanie nauki języków: polskiego, włoskiego, hiszpańskiego i węgierskiego z wykorzystaniem dobrodziejstw edukacji pozaformalnej, w której uczestnicy korzystali głównie z narzędzi kuchennych. Niemal codziennie młodzi ludzie wymieniali się tradycyjnymi potrawami z jednego z krajów i mówili językiem tego samego pochodzenia co potrawy.
Podczas projektu, gotując z językiem polskim, hiszpańskim, włoskim i węgierskim uczestnicy zgłębiali również temat zdrowego odżywiania, właściwego doboru produktów spożywczych do posiłków, przygotowywania właściwych proporcji potraw, liczenia kalorii oraz przekładania przyjemności z gotowania na dobre samopoczucie. Ich zadaniem podczas wymiany było wypracowanie innowacyjnych metod nauki języków obcych z wykorzystaniem niezwykle popularnej aktywności, jaką jest gotowanie. Wymiana młodzieży doskonale zilustrowała wielokulturowość państw partnerskich, angażując w ten proces wszystkie zmysły.
Szczegóły projektu
W tworzeniu projektu przyświecało nam wiele celów. Pasjonujemy się nauką i używaniem języków obcych oraz pełnym wykorzystaniem wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą ta umiejętność. Fascynuje nas: wielokulturowość Europy, możliwość swobodnego przemieszczania się między krajami UE bez ograniczeń, poznawanie różnych zwyczajów, tradycji, temperamentów, a przede wszystkim nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie dajemy UE, musimy spełnić jeden warunek. Warunkiem jest oczywiście umiejętność komunikowania się również podczas wyjazdu za granicę, a co za tym idzie znajomość języków obcych. Gotowanie to doskonała przestrzeń do rozwijania tej kluczowej umiejętności.
Wiemy, że sposób, w jaki gotujemy, wyraża naszą kulturę, zwyczaje, przyzwyczajenia, temperament, a to, że tak bardzo się od siebie różnią, dodatkowo potęguje naszą ciekawość. Zapraszamy do obejrzenia filmów nagranych podczas wymiany młodzieży zrealizowanej w ramach projektu Erasmus+ :