2022

Informacja i dezinformacja
warsztaty, Kraków, 4-5 maja 2022
Rozwój gospodarki cyfrowej powoduje, że konieczne są umiejętności potrzebne do skutecznego poruszania się w świecie nowych technologii, takie jak bezpieczeństwo w sieci, netykieta, prawo autorskie i wolne licencje w sieci, poszukiwanie i krytyczna ocena informacji, ekonomiczne aspekty działania starych i nowych mediów, kreatywne korzystanie z nowych mediów. Celem warsztatów jest zapoznanie słuchaczy z tymi zagadnieniami i wykształcenie u nich zaawansowanych kompetencji cyfrowych.
- Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę na temat korzystania z nowych mediów: związku między finansowaniem a treścią, prawa do informacji, prawa autorskiego i otwartych zasobów, bezpieczeństwa i etyki.
- Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę na temat związku między finansowaniem a treścią oraz prawa do informacji.
- Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę na temat prawa autorskiego i otwartych zasobów, bezpieczeństwa i etyki w sieci.
- Uczestnicy poznają język mediów i jego specyfikę w zależności od wykorzystywanego medium.
- Nauczą się budować skuteczne komunikaty medialne z poszanowaniem praw autorskich.
- Będą potrafili ocenić krytycznie wiarygodność informacji, a także dbać o swój wizerunek i bezpieczeństwo danych w sieci.
- Uczestnicy będą potrafili sprawnie i bezpiecznie poruszać się w sieci, z dbałością o własne prawa (prawo autorskie, prawo do wizerunku, prawo do swobody wypowiedzi), a także z poszanowaniem praw innych użytkowników.
- Będą potrafili efektywnie korzystać z dobrodziejstw gospodarki cyfrowej.
2021

Shadows of the Past – Education for the Future
Authoritarianism, Populism, Democracy
Seminar series, Kraków
With the end of the Cold War and the collapse of Communism in Eastern Europe and the former Soviet Union, many commentators proclaimed that Western-style liberal democracy had prevailed. In the words of Francis Fukuyama, the world witnessed the “end of history”. Yet, looking at many countries nowadays, in Europe and elsewhere it is clear that democracy has not won yet. After the spread of democracy at the end of the 20th century, authoritarianism and populism are now rolling back democracy around the globe. The past “waves” of democratization have been advancing and reversing. Whether the current wave will be – or even can be – reversed is one of the subjects very much depending on quality education.
The training course debates the still relevant origins of totalitarianisms, the transitions to democracy exemplified by many EU countries, the conceptions of democracy and their illiberal variations (illiberal democracies) geared by populism – yet another widely debated notion today.
2020

Przedsiębiorczość na co dzień
Warszawa, wrzesień – listopad
Zapraszamy do udziału w spotkaniach z ekspertami poświęconymi przedsiębiorczości. Celem zajęć jest charakterystyka działań przedsiębiorczych i ich uwarunkowań, określenie sposobu działań przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa, poznanie środków i sposobów wspomagania przedsiębiorczości i przedsiębiorstw oraz przedstawienie zasad podejmowania działalności gospodarczej w ramach przedsiębiorstwa. Istotna uwaga zostanie zwrócona na istotę biznes planuj jako podstawowego narzędzia niezbędnego w uruchamianiu i prowadzeniu działalności gospodarcze.
2019

Kompetencje cyfrowe na co dzień
Imielin
Fundacja Instytut Europejski, wspólnie z Miastem Imielin w woj. śląskim realizuje projekt „Kompetencje cyfrowe na co dzień”, w ramach programu Obywatel.IT, którego celem jest poprawa kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego, w tym nabycie przez nich umiejętności korzystania z e-usług publicznych i komercyjnych, zwiększenie aktywnego i wszechstronnego korzystanie z nowych technologii w życiu codziennym. W rezultacie projektu, prawie sto osób zamieszkałych w mieście Imielin nabędzie kompetencje cyfrowe, w tym podstawowe kompetencje cyfrowe, wynikające z Standardu wymagań kompetencji cyfrowych.